Czym kierujemy się przy zakupie i sprzedaży mieszkania

Cover
2021-07-05 13:55
Czym kierujemy się przy zakupie i sprzedaży mieszkania

Zakup oraz sprzedaż mieszkania to niewątpliwie dwie budzące emocje kwestie, które są ważnymi momentami w życiu każdego człowieka. Decyzje w obu tych przypadkach powinny być więc bardzo przemyślane, gdyż nierzadko mogą przesądzić o naszej przyszłości. Tym bardziej że rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie, a ceny potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym kierujemy się kupując i sprzedając mieszkanie i zestawimy z tym, czym naprawdę powinniśmy się kierować.

Sytuacja na rynku nieruchomości stale się zmienia, jednak podstawowe procesy wciąż pozostają te same. Mamy na myśli tutaj kupno oraz sprzedaż nieruchomości. Tutaj nieprzerwanie panują identyczne procedury, które każdy obecny i przyszły właściciel musi poznać. Zacznijmy od tego, czym kierujemy się i powinniśmy się kierować, kupując własne M.

Lokalizacja i wielkość mieszkania

Pierwszym kryterium, jakie przychodzi nam do głowy, chcąc kupić mieszkanie to oczywiście lokalizacja i wielkość nieruchomości. Położenie ma decydujący wpływ na wartość lokalu, tak więc te dwie rzeczy są ściśle ze sobą powiązane. I tutaj w zasadzie tylko to jakimi środkami dysponujemy, będzie nas ograniczało. Im bliżej centrum miasta będziemy chcieli zamieszkać, tym więcej przyjdzie nam zapłacić. Z tego względu coraz częściej obserwuje się wybieranie niewielkich mieszkań, lecz z dużą ilością pokoi.

Kawalerki odchodzą do lamusa na rzecz małych 2 i 3 pokojowych mieszkań. Przeciętna powierzchnia nowych mieszkań w Polsce ma ok. 52 metry kwadratowe. Deweloperzy najchętniej budują dwa albo trzy małe pokoje wraz z aneksem kuchennym. Przy wyborze mieszkania oczywiście warto brać pod uwagę indywidualne wymagania domowników. Należy przy tym pamiętać, że aby żyło się komfortowo, każdy z lokatorów powinien mieć własną, prywatną przestrzeń.

Mieszkanie nowe czy używane?

Jest to odwieczny dylemat osób, które przymierzają się do kupna mieszkania. Wszak jest to pytanie, które zawiera w sobie jeszcze więcej pytań. Zarówno mieszkania nowe, jak i używane posiadają wiele zalet i wad. Jak jednak można zauważyć, już ponad połowa Polaków podczas wyboru pierwszego mieszkania skłania się ku zakupowi nieruchomości z rynku pierwotnego. Sytuacja ma się nieco inaczej, jeżeli chodzi o większe miasta np. Warszawę, gdzie potencjalni nabywcy, częściej szukają mieszkań na rynku wtórnym, ze względu na wysokie ceny nieruchomości.

Spór o to, czy kupić nowe, czy używane mieszkanie trwa od dawien dawna. Sytuacja na rynku się zmienia, a argumentem może być fakt, że w 2020 roku deweloperzy oddali najwięcej mieszkań do użytku niemal w całej historii polski. Tak więc wybór mieszkań na obu rynkach jest naprawdę ogromny.

Wybierając mieszkanie na rynku wtórnym, należy liczyć się z potencjalnym remontem. Oczywiście takie nieruchomości są o wiele tańsze niż te z rynku pierwotnego, jednak często kwota, jaką zaoszczędzimy, będzie musiała być przeznaczona na poprawki. I nie chodzi tutaj głównie o aspekty wizualne. Kupując lokal, który ma kilka dobrych lat musimy liczyć się z tym, że wystąpi konieczność nie tylko odmalowania ścian, lecz też remontu wszelkich instalacji, co może pochłonąć sporo środków i czasu.

Może jednak zdarzyć się, że kupowane przez nas mieszkanie będzie wymagało jedynie kosmetyki i taniego remontu.

Nowe mieszkania budowane są z myślą o nowoczesnych technologiach. Do budowy używane są wysokiej jakości materiały i nowoczesne projekty, które zapewniają lepszą izolację cieplną. Do tego wszystkiego dochodzą nowoczesne klatki, windy, monitoring, duże tarasy, podziemne parkingi. Możemy również wybrać czy zakupimy mieszkanie w stanie deweloperskim i wykończymy je na własną rękę, czy wybierzemy mieszkanie pod klucz.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc kupno nieruchomości w stosunkowo nowym budownictwie, np. 2 lub 3-letnie. Wtedy mamy prawie pewność, że nieruchomość nie ma żadnych wad konstrukcyjnych i możemy liczyć na niższą cenę niż gdybyśmy kupowali je wprost z rąk dewelopera.

Cena numerem dwa

Poza lokalizacją i walorami estetycznymi mieszkania drugim kryterium, którym kierujemy się przy kupnie mieszkania, jest oczywiście jego cena. Czasy pandemii wbrew oczekiwaniom nie wpłynęły na spadek cen mieszkań, lecz ku zaskoczeniu, zauważamy ciągły ich wzrost. I tak mieszkania w stolicy i największych miastach w Polsce dochodzą do 10 000 za m2. Jest to jedna z przyczyn, dla których potencjalni nabywcy chcą kupować mieszkania o mniejszym metrażu. Drugim powodem jest fakt, że banki podniosły kryteria jeżeli chodzi o wkład własny na kredy hipoteczny. Nie ma co ukrywać, że jest to jedno z najczęstszych wyborów finansowania nieruchomości. Ceny mniejszych nieruchomości są przystępne niemal dla każdego, co sprawia, że banki chętniej dają na nie kredyty, które aktualnie są rekordowo nisko oprocentowane.

Czym kierujemy się przy sprzedaży mieszkania?

No dobrze, przejdźmy teraz do sytuacji, w której jesteśmy sprzedającymi nieruchomość. Załóżmy, że wymarzył nam się piękny domek nad jeziorem, a aktualnie jesteśmy w posiadaniu mieszkania w zatłoczonym centrum miasta. Wystawiamy ogłoszenie na znane portale ogłoszeniowe, jednak po upływie kilku tygodni nie dostajemy ani jednego telefonu z zapytaniem. Dlaczego tak się dzieje?

Thumbnail

Zbyt wysoka cena nieruchomości

Przed ustaleniem odpowiedniej ceny powinniśmy przede wszystkim zrobić analizę rynku i sprawdzić wycenę podobnych do naszej nieruchomości. Tylko wtedy mamy pewność, że nasz lokal ma odpowiednią cenę. Niestety często ze względu na sentymenty cenimy mieszkanie zbyt wysoko, co zniechęca potencjalnych kupujących, którzy widzą, że w cenie używanego mieszkania mogą nabyć nowe w okolicy. W takim przypadku szacowany czas sprzedaży mieszkania znacznie się wydłuża.

Sytuacja jednak może być odwrotna. Często zniechęceni próbami sprzedaży mieszkania przez dłuższy czas lub chcąc pozbyć się lokalu, wystawiamy go po zaniżonej cenie. Tutaj również warto rozejrzeć się w poszukiwaniu mieszkań na sprzedaż w okolicy, aby określić czy nasza cena jest odpowiednia. Warto również zgłosić się do biura nieruchomości, które kompleksowo pomoże w procesie sprzedaży.

Nie wiemy kim jest klient

Sprzedając mieszkanie, często kierujemy się względami estetycznymi. To dobry znak, gdyż przykładamy dużą wagę do tego, aby wszystko w domu działało jak należy, mieszkanie wyglądało schludnie i czysto, gdy potencjalni klienci przyjdą z wizytą. Jednak aby szybko sprzedać mieszkanie po odpowiedniej cenie, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Mianowicie, kto jest lub będzie naszym klientem. Wtedy możemy jeszcze lepiej przygotować mieszkanie. biorąc pod uwagę wiek i sytuację rodzinną przyszłych nabywców.

Przykładowo – jeżeli nasza nieruchomość znajduje się na parterze, to możemy spodziewać się, że zainteresowani nią będą młode osoby z dziećmi lub osoby starsze. Urządzając więc dom, postarajmy się, aby był on jak najbardziej przytulny, a tworząc opis do ogłoszenia i w rozmowie z klientem podkreślimy bliskość strategicznych miejsc jak szkoły, sklepy czy przychodnie.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Kupujący wyraża zainteresowanie daną nieruchomością nie tylko ze względu na lokalizację oraz inne korzyści wynikające z oferty. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że kupujemy gównie oczami. Warto więc przyłożyć się do odpowiedniej prezentacji nieruchomości. Im dłużej kupujący ogląda, sprawdza niuanse nieruchomości, tym bardziej jest w nią zaangażowany. A im większe zaangażowanie – tym mniejsza chęć odrzucenia.

Współczesna technologia pozwala na wykonywanie zdjęć w doskonałej rozdzielczości. Coraz rzadziej w ogłoszeniach można spotkać niewyraźnie, rozmazane zdjęcia. Jest to spowodowane tym, że obecnie nawet telefonem jesteśmy w stanie wykonać dobrej jakości zdjęcie, które godnie zaprezentuje nasze mieszkanie. Rośnie również świadomość na temat prawidłowej aranżacji i prezentacji mieszkania. Związane jest to głównie z dużą konkurencją na rynku. Co może nam jeszcze bardziej pomóc w sprawnej sprzedaży mieszkania?

Home staging

Celem tego przedsięwzięcia jest okazanie nieruchomości z jak najlepszej strony i wydobycie z niej ukrytego potencjału. Oferta z brzydkiego kaczątka może zmienić się w pięknego śnieżnobiałego łabędzia. Techniki home stagingu opierają się głównie na zdobyciu serca klienta pierwszym wrażeniem, depersonalizacją mieszkania, pozostawienia w nim tylko najpotrzebniejszych rzeczy na wierzchu i sprawieniem go przytulnym. Wszystkie triki prowadzą do tego, aby oferta była jak najbardziej atrakcyjna i skierowana do jak najszerszej grupy odbiorców. Po zastosowaniu home stagingu zauważa się wzrost wartości mieszkania.

Profesjonalna sesja zdjęciowa

Właściciele nieruchomości często dochodzą do wniosku, iż nie są na siłach dobrze sfotografować domu. Chętnie więc zlecają taki proces na zewnątrz. Nie trzeba od razu zgłaszać się do biura nieruchomości. Istnieje wiele firm oraz osób działających na własną rękę, którzy są w stanie wykonać taką usługę. Dodatkowe atrakcje, których możemy się spodziewać to np. wykonanie wirtualnego spacer po domu.

Szerokokątny obiektywem, którym dysponują osoby zajmujące się fotografią wnętrz, pomogą objąć widok całych pomieszczeń, więc klient nie zobaczy jedynie połowy kanapy czy fragmentu okna. Patrząc na ogłoszenie, będzie miał wszystko jak na tacy.

Promocja oferty sprzedaży nieruchomości

Dobrą informacją jest fakt, że coraz więcej ludzi korzysta z usług biur nieruchomości. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób zabieganych, którzy nie mają czasu na samodzielne zajmowanie się sprzedażą mieszkania. Odbieranie telefonów od klientów czy odpisywanie na e-maile mogą stać się szybko pracą na cały etat. Do tego dochodzą spotkania z potencjalnymi klientami i prezentacja mieszkania.

Dobre biuro nieruchomości może pomóc w sprzedaży mieszkania nawet powyżej jego pierwotnej wartości. Oznacza to, że korzystając z takiego rozwiązania, nawet po zapłacie stosownej prowizji wychodzimy na tym lepiej, niż sprzedając mieszkanie na własną rękę.


Podobne artykuły


Kupimy Twoją nieruchomość – szybko i za gotówkę!
Chcesz w szybkim czasie sprzedać swoją nieruchomość? Świetnie trafiłeś! Sprzedaż mieszkania lub nieruchomości to bardzo ważne i trudne przedsięwzięcie. Nasza firma KTN zajmuje się zakupem nieruchomości - szybki, bezpiecznie i za dobrą cenę! Powodów sprzedaży mieszkania może być wiele - potrzebujemy gotówki, mamy do spłacenia wysoki kredyt, dostaliśmy mieszkanie w spadku... Często bywa też tak, że nie mamy ochoty na wycieczki osób oglądających, którzy sami nie wiedzą czego chcą - czy kupić nieruchomość, a może jednak nie? Przeanalizujemy Twoje zgłoszenie i skontaktujemy się w ciągu kilku dni.
Oferujemy pomoc formalną i płacimy gotówką
Nas nie interesuje powód sprzedaży! Nas interesuje Twoja nieruchomość, którą zakupimy od teraz! Oferujemy szybką decyzję kupna, pomoc prawną i płacimy gotówką - nie trzeba czekać miesiącami na sprzedaż i inne procedury. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Zgłoś się do nas, jeśli zależy Ci na ekspresowej transakcji - cenisz czas, bezpieczeństwo oraz profesjonalizm. Firma KTN zajmuje się realizacją transakcji w najkrótszym możliwym czasie, współpracuje z prawnikami i gwarantujemy bezpłatną wycenę!
Newsletter
Zapisując się do newslettera akceptujesz
politykę prywatności strony
Kontakt

ul. Grobla 17A/16
61-859 Poznań

+48 609 285 230
biuro@kupimytwojanieruchomosc.pl

Korzystamy z plików Cookies

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej w
Polityce prywatności
.
Donut