Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Cover
2020-10-15 12:46
Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? To pytanie zadaje sobie większość osób, które z konieczności lub z pośpiechu kupili mieszkanie na raty i w związku z obecną sytuacją, są zmuszeni do jego sprzedaży. Zazwyczaj taki kredyt bierze się na okres 20-30 lat i oczywistym jest, że przez tak długi okres czasu dużo rzeczy może się w naszym życiu pozmieniać. Sytuacja rodzinna czy finansowa, konieczność zmienienia mieszkania na większe lub mniejsze, praca w innym mieście - to tylko niektóre z powodów, dla których ktoś może chcieć sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką. Wiele osób myśli, że kredyt hipoteczny na mieszkanie bierze się na całe życie i nie ma sposobu, aby uniknąć spłaty całości długu. Ta obawa, zniechęca niektórych potencjalnych nabywców mieszkań przed zaciągnięciem takiego kredytu. Sprzedaż owego mieszkania nieco różni się od standardowej procedury, jednak nie powinna przysporzyć kłopotów ani jednej ani drugiej stronie umowy.

Czy kredyt jest utrudnieniem przy sprzedaży mieszkania?

Nieznacznym. Istnieje trochę więcej formalności przy sprzedaży takiego mieszkania, natomiast nie jest to zbytnie utrudnienie dla sprzedającego ani kupującego. Kupujący często myślą, że kupno takiego mieszkania wiąże się ze stertą formalności, ciągłych wizytach w bankach i biurach notarialnych. Nic bardziej mylnego. Osoby, które sfinansowały zakup mieszkania ze swoich środków mogą swobodnie nim dysponować. Natomiast osoby, które zakupiły mieszkanie na kredyt, muszą liczyć się też z tym, że bank wpisany jest w hipotekę nieruchomości, dopóki nie spłacą zobowiązania. Mało kto pyta o możliwość sprzedania mieszkania w chwili podpisywania umowy kredytowej. Nikt zresztą nie przewiduje takiej konieczności. O tym, o czym należy pamiętać przy sprzedaży lub kupnie mieszkania z kredytem przeczytasz w dalszej części tekstu.

Jak wystawić ogłoszenie o sprzedaży posiadłości z kredytem?

Przy sprzedaży nieruchomości, oczywiście zaczynamy od opublikowania ogłoszenia, z takim zamiarem. Musimy zadbać o to, aby ogłoszenie było bardzo atrakcyjne dla potencjalnych kupujących. Musimy więc zatem dokładnie wysprzątać oraz praktycznie urządzić mieszkanie tak, aby fpomieszczania wyglądały na przestronne i duże. Częstym błędem sprzedających są złej jakości, ciemne i niewyraźne zdjęcia, które nie przedstawiają zalet mieszkania. Nic dziwnego, że kupujący nie walą drzwiami i oknami, aby obejrzeć posiadłość. Drugim błędem jest zbyt niechlujny i ubogi opis. Zawsze starajmy się zawrzeć w nim wszystkie istotne argumenty przemawiające za kupnem posiadłości. Uwzględnijmy w nim pobliskie szkoły, sklepy czy galerie, przystanki autobusowe i inne atrakcje, mogące być udogodnieniem dla przyszłych nabywców. Jeżeli nie czujemy się na siłach, możemy skorzystać z usług biura nieruchomości. Zajmą się profesjonalną sprzedażą mieszkania w naszym imieniu, odciążając nas z dużej ilości zmartwień i stresu, oczywiście za odpowiednią opłatą. Jest to o tyle pomocne, że nie zapomnimy na pewno o żadnych formalnościach, nasza oferta będzie niezwykle profesjonalna, a sprzedaż zapewne szybsza niż na własną rękę. Kolejna zaleta biur nieruchomości to znajomość technik negocjacyjnych. Często ze względu na sentyment lub brak umiejętności negocjacji, nie jesteśmy w stanie doprowadzić do satysfakcjonującej transakcji. Agencja nieruchomości wyceni również odpowiednio posiadłość, biorąc pod uwagę podobne transakcje w okolicy. Należy również pamiętać o tym, żeby zawrzeć w ogłoszeniu informację o tym, że mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym. Kupujący ma w końcu prawo do poznania prawnego stanu mieszkania przed zakupem.

Thumbnail

Jak sprzedać nieruchomość z kredytem hipotecznym?

Kiedy znajdziemy już zainteresowanego kupca, musimy wybrać się do banku, który udzielił nam kredytu, z informacją o zamiarze sprzedania naszego lokum. Dostaniemy wtedy zaświadczenie o ilości i wysokości rat pozostałych do spłaty. Dzięki temu będziemy bogatsi o wiedzę na temat wyceny nieruchomości, abyśmy nie byli stratni na tej transakcji. Oczywiście możemy wystąpić o takie zaświadczeniem jeszcze przed znalezieniem kupca, jednakże często poszukiwania rozciągają się w czasie, a zaświadczenia tracą swą aktualność. Należy również dopytać jaką prowizję pobiera bank w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, ponieważ w przypadku sprzedaży mieszkania z hipoteką, kupujący przelewa pozostałą do spłaty kwotę do banku, a drugą część bezpośrednio na konto sprzedającego. Ostatnią ale równie ważną rzeczą, która musimy uzyskać po wizycie w banku jest promesa. Jest to obietnica banku na wykreślenie swojego zapisu z księgi wieczystej zaraz po otrzymaniu spłaty zobowiązania przez kupującego. Dzięki temu stan prawny mieszkania będzie czysty i klarowny, na czym na pewno zależy przyszłemu nabywcy. Ważność promesy wynosi 30 dni. W tym czasie należy spisać przedwstępną umowę. Można stworzyć ją na własną rękę, bez pomocy notariusza. Co należy zawrzeć w takiej umowie?

  • nieruchomość, będącą przedmiotem transakcji,
  • cenę posiadłości,
  • termin zawarcia umowy,
  • strony umowy. Ustalić można wtedy też kwestię zaliczki czy zadatku. Po podpisaniu umowy przedwstępnej, kupujący może ubiegać się o kredyt na własny rachunek, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Sprzedaż mieszkania na kredyt - niezbędne formalności

W celu sfinalizowania transakcji niezbędna jest wizyta u notariusza, gdzie strony spisują umowy kupna/sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego. Kopie takiego aktu, nabywca posiadłości musi dostarczyć do swojego banku. Dzięki temu bank przeje część środków na rachunek banku sprzedawcy, a część na jego prywatne konto. Np. sprzedajesz mieszkanie za 400tys. zł, a kredyt należny do spłaty wynosi 200tys. Wtedy bank nabywcy przeleje 200tys na rachunek Twojego banku, a kolejne 200tys. na Twój prywatny rachunek.

Gdy przelew widnieje na koncie sprzedającego i banku, należy zgłosić się do niego, celem uzyskania zaświadczenia o spłacie zadłużenia. Następnym krokiem jest wizyta w wydziale ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym, w celu złożenia wniosku o usunięcie wpisów w księdze wieczystej, które są już nieaktualne i wpisanie do nich danych nowego nabywcy oraz w razie potrzeby banku, który udzielił kredyty nabywcy. Sprzedaż mieszkania z kredytem a urząd skarbowy Kredytobiorca, jest właścicielem mieszkania, mimo wpisania banku do księgi wieczystej. Oznacza to, że właściciel może zrobić z tym mieszkaniem co zechce, tzn. w naszym omawianym przypadku - sprzedać. W przypadku sprzedaży nie musimy informować o tym urzędu skarbowego. Należy jednak pamiętać o zapłaceniu podatku PCC. Jest to podatek od czynności cywilno-prawnych, który uiszcza nabywający posiadłość.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem w obcej walucie?

Gdy zaciągnięty został kredyt na mieszkanie w obcej walucie, bank przeliczy Twoje zadłużenie po aktualnym kursie tej waluty. Drugą opcją jest spłata właśnie w walucie obcej. Musimy dogłębnie przeanalizować obecny kurs waluty, w której mieszkanie zostało kupione na kredyt i sprawdzić czy w ogóle mieszkanie opłaca się sprzedawać, a jeżeli tak, to w jakiej cenie. Zdecydowana większość kredytowiczów to tak zwani frankowicze. Kredyt więc, przelicza się na franka szwajcarskiego, którego kurs do niedawna pozwalał na wymierne oszczędności. Dziś niestety jest inaczej i wielu przypadkach okazuje się, że wartość samej nieruchomości jest niższa niż wysokość zadłużenia. Może więc okazać się, że dochód ze sprzedaży mieszkania z kredytem we frankach, będzie minimalny lub będziemy na nim wręcz stratni. Sytuacja ta obliguje nas do udania się do doradcy finansowego, w celu wyboru odpowiedniego wariantu wyjścia z takiej sytuacji.

Sprzedaż mieszkania z kredytem - najważniejsze informacje

Osoby, które zastanawiają się czy można sprzedać mieszkanie z kredytem, lub czy kupno takiego mieszkania wiąże się z zagmatwanymi procedurami, powinny pamiętać, że:

  • to bezpieczna i normalna transakcja: sprzedaż mieszkania z kredytem to częsta praktyka, która nie wiąże się z żadnymi problemami;

  • proste formalności: wiele osób obawia się sterty papierów i wizyt w różnych urzędach. Nic bardziej mylnego. Co prawda jest nieco więcej formalności niż w przypadku normalnej sprzedaży, lecz nie jest to nic skomplikowanego;

  • możliwość zysku: dużo zależy od tego, w którym momencie spłaty zdecydujemy się na sprzedaż posiadłości z hipoteką;

  • kupujący nie musi mieć obaw: kupno mieszkania z kredytem wzbudzać może obawy. W rzeczywistości cały proces nie różni się od tego standardowego, a większość czynności wykonują za nas profesjonaliści: pracownicy banku, notariusz lub biuro nieruchomości, jeżeli się na nie zdecydujemy.


Podobne artykuły


Kupimy Twoją nieruchomość – szybko i za gotówkę!
Chcesz w szybkim czasie sprzedać swoją nieruchomość? Świetnie trafiłeś! Sprzedaż mieszkania lub nieruchomości to bardzo ważne i trudne przedsięwzięcie. Nasza firma KTN zajmuje się zakupem nieruchomości - szybki, bezpiecznie i za dobrą cenę! Powodów sprzedaży mieszkania może być wiele - potrzebujemy gotówki, mamy do spłacenia wysoki kredyt, dostaliśmy mieszkanie w spadku... Często bywa też tak, że nie mamy ochoty na wycieczki osób oglądających, którzy sami nie wiedzą czego chcą - czy kupić nieruchomość, a może jednak nie? Przeanalizujemy Twoje zgłoszenie i skontaktujemy się w ciągu kilku dni.
Oferujemy pomoc formalną i płacimy gotówką
Nas nie interesuje powód sprzedaży! Nas interesuje Twoja nieruchomość, którą zakupimy od teraz! Oferujemy szybką decyzję kupna, pomoc prawną i płacimy gotówką - nie trzeba czekać miesiącami na sprzedaż i inne procedury. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Zgłoś się do nas, jeśli zależy Ci na ekspresowej transakcji - cenisz czas, bezpieczeństwo oraz profesjonalizm. Firma KTN zajmuje się realizacją transakcji w najkrótszym możliwym czasie, współpracuje z prawnikami i gwarantujemy bezpłatną wycenę!
Newsletter
Zapisując się do newslettera akceptujesz
politykę prywatności strony
Kontakt

ul. Grobla 17A/16
61-859 Poznań

+48 609 285 230
biuro@kupimytwojanieruchomosc.pl

Korzystamy z plików Cookies

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej w
Polityce prywatności
.
Donut