Wszystkie niezbędne dokumenty do kredytu hipotecznego – sprawdź co jest wymagane

Cover
2021-02-16 13:12
Wszystkie niezbędne dokumenty do kredytu hipotecznego – sprawdź co jest wymagane

Największym problemem podczas sięgania po kredyt hipoteczny jest wylegitymowanie się odpowiednią dokumentacją. To zmora większości osób, które pragną zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego, wtórnego czy sfinansować przez bank generalny remont domu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie dokumenty są niezbędne do kredytu hipotecznego. W dzisiejszym artykule przybliżymy temat odpowiednich zaświadczeń, które trzeba posiadać podczas wizyty w banku.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Pozornie bardzo czasochłonny proces jest jak najbardziej do przejścia, jeżeli tylko dobrze się do niego przygotujemy i posiądziemy wiedzę na dany temat. Nie inaczej jest w przypadku kredytu hipotecznego. Na samym początku musimy zapoznać się z regułami, które posiada dany bank, przed udzieleniem kredytu swojemu klientowi. Bardzo dobrym pomysłem jest kontakt z bankiem, jeszcze przed staraniem się o kredyt hipoteczny i spisanie całej listy niezbędnych dokumentów. Wtedy możemy dokładnie zaplanować krok po kroku wizytę w każdym z urzędów, aby otrzymać stosowne potwierdzenia czy zaświadczenia. Poniżej przedstawimy punkty, których banki zazwyczaj wymagają, przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

Dokumenty osobowe dla obywatela Polski oraz obcokrajowca

Pierwszymi dokumentami, którymi potrzebujemy są dokumenty osobowe dla obywatela Polski. Wszystkie dokumenty, które występują w innych językach, powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

W skład powyższych dokumentów wchodzą:

  • umowa o pracę, zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu;
  • deklaracje podatkowe;
  • drugi dokument ze zdjęciem;

W przypadku obywatela Polski, który pracuje za granicą wymagane są:

  • paszport;
  • drugi dokument ze zdjęciem;
  • dokument, który potwierdzi prawo do stałego pobytu poza granicami Państwa;
  • raport z zagranicznego BIK;

Obcokrajowiec, starając się o kredyt hipoteczny powinien posiadać:

  • drugi dokument ze zdjęciem i paszport;
  • dokument, który potwierdzi prawo do stałego pobytu na danym terytorium
  • raport kredytowy z zagranicznego BIK.

Oczywiście jak wszędzie, są przypadki, gdzie musimy posiadać dodatkową dokumentację. Taka konieczność występuję m.in. w przypadku rozwodu. W takim wypadku musimy posiadać wyrok sądu lub notarialny akt, w którym widnieje informacja o odrębności majątkowej.

Thumbnail

Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego - źródła dochodów

Jeżeli jesteśmy pracownikami, powinniśmy posiadać przy sobie umowę o pracę na czas określony, a najlepiej nieokreślony. Dodatkowo ważne jest zaświadczenie o zatrudnieniu oraz dochodach na specjalnym druku bankowym.

Powinniśmy legitymować się pełnym wyciągiem z rachunku bankowego, na który dostajemy wynagrodzenie. Kolejną rzeczą jest zaświadczenie z ZUS o odprowadzanych składach za 3, 6 lub 12 miesięcy. Jeżeli dostajemy wynagrodzenie w gotówce, może być to druk RMUA.

W zależności od wymagań banku, będzie potrzebny PIT 37 za poprzedni rok lub dwa lata. Koniecznie z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy.

Jeżeli istnieje potrzeba wykazania ciągłości zatrudnienia lub stażu pracy, niezbędne mogą być świadectwa pracy. Posiadając umowę o pracę na czas określony, powinniśmy również poprosić pracodawcę o oświadczenie o braku przeciwskazań do przedłużenia naszej umowy o pracę. Jeżeli dostaliśmy w przeciągu ostatnich 6 miesięcy podwyżkę, również powinniśmy posiadać aneks to potwierdzający.

Umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa świadczenia usług a kredyt hipoteczny

W przypadku wyżej wymienionych umów, również możemy starać się o kredyt hipoteczny z banku. Taki przypadek, powoduje konieczność posiadania umów, które potwierdzają wykonanie zlecenia lub dzieła, rachunków z umów cywilnoprawnych oraz pełny wyciąg z konta bankowego, na które otrzymujemy wynagrodzenie za powyższe. Powinniśmy posiadać również PIT 37 za poprzedni rok lub dwa lata z potwierdzeniem Urzędu Skarbowego.

Emerytura i zasiłek przedemerytalny a kredyt hipoteczny

Jeżeli jesteśmy emerytami lub pobieramy zasiłek przedemerytalny, to będziemy potrzebowali decyzję o przyznaniu emerytalnego świadczenia. Powinniśmy wykazać się wyciągiem z konta bankowego, na które wpływa świadczenie lub ostatnim odcinkiem emerytury.

Renta rodzinna, strukturalna czy z tytułu niezdolności do pracy

Jeżeli pobieramy rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, lub rentę strukturalną czy rodzinną powinniśmy również, jak w powyższym przypadku posiadać stosowną decyzję o przyznaniu świadczenia oraz wyciąg z banku lub ostatni odcinek renty.

Działalność gospodarcza, a kredyt hipoteczny

Jeżeli prowadzimy firmę, niezbędne w takim przypadku będzie zaświadczenie o nadaniu REGON. Jest to nr identyfikacji podmiotu narodowej gospodarki, który wydawany jest w GUS. Dopuszczalny jest również wydruk z CEIDG. W takim wypadku potrzebujemy również zaświadczeniu o nadaniu NIP przez Urząd Skarbowy. Każdy przedsiębiorca, który chce starać się o kredyt hipoteczny powinien posiadać zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z CEIDG. Taki dokument z powodzeniem pobierzemy ze strony internetowej CEIDG.

Następnym dokumentem jest zaświadczenie z ZUS, które potwierdza niezaleganie ze składkami. Należy jednak pamiętać, że jest ono ważne przez 30 dni, a zalegania ze składkami prawie automatycznie przekreśla szansę na zaciągniecie kredytu hipotecznego. To samo tyczy się Urzędu Skarbowego. Powinniśmy otrzymać zaświadczenie, które będzie informowało o niezaleganiu z podatkami. Dokument ten jest również ważny przez 30 dni. Tak jak wyżej, zaleganie ze składkami uniemożliwi staranie się o kredyt hipoteczny. Jeżeli prowadzimy działalność, w której wymagana jest odpowiednia koncesja, wydawana przez organ administracji publicznej, to powinniśmy również zabrać ze sobą zezwolenie na prowadzenie działalności.

Zależnie od wymagań danego banku, możemy potrzebować również wyciągu z rachunku firmowego. Niekorzystną sytuacją jest, jeżeli posiadamy rachunek firmowy i prywatny w jednym, co często zdarza się w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Jest to bardzo nieprzejrzyste dla banków. Warto więc posiadać dwa oddzielne rachunki.

Dodatkowo będziemy potrzebowali oświadczenia o wysokości dochodów po odjęciu opodatkowania za bieżący rok. Taki dokument składamy na odpowiednim druku, przygotowanym przez bank. Tak jak w poprzednich przypadkach, prowadząc działalność gospodarczą, musimy posiadać PIT. W zależności od sposobu rozliczania z Urzędem Skarbowym powinniśmy posiadać PIT 36, 36L, PIT/B, 28, 16 A z poprzedniego roku lub dwóch lat obrachunkowych z potwierdzeniem Urzędu Skarbowego.

Dokumenty dotyczące przeznaczenia kredytu hipotecznego

Starając się o kredyt w banku, musimy również podać stosowne informacje na temat tego, na co dokładnie będą przeznaczone otrzymane środki oraz wszelkie dokumenty z tym związane. Wyjaśnimy po kolei, które informacje w takim przypadku powinny być podane dla wiadomości banku, aby skutecznie starać się o kredyt hipoteczny.

Zakup działki a kredy hipoteczny

Jeżeli zamierzamy kupić działkę pod budowę domu i w tym celu staramy się o kredyt, to po pierwsze powinniśmy posiadać dokument, że został wniesiony wkład własny. Następnie, ważna jest decyzja o możliwości rozpoczęcia budowy oraz wpis potwierdzający, że dany teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową i można rozpocząć budowę na tej działce.

Kolejnymi dokumentami, których potrzebujemy są wypis z ewidencji gruntów, oraz odpis z księgi wieczystej.

Budowa domu a kredyt hipoteczny

Jeżeli chcemy zaciągnąć kredyt na budowę domu, to powinniśmy posiadać po pierwsze pozwolenie na budowę. Tak jak wcześniej, potrzebujemy odpis z księgi wieczystej oraz wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Dodatkowo musimy być w posiadaniu operatu szacunkowego oraz aktu notarialnego, który potwierdzi prawo własności do działki, na której planujemy zbudować dom. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zdać w banku jest cały harmonogram prac, dziennik budowy oraz kosztorys.

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym a kredyt hipoteczny

Jeżeli planujemy wziąć pożyczkę na nową lub używaną nieruchomość powinniśmy posiadać odpis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, zaświadczenie o samodzielności lokalu, przedwstępną umowę z deweloperem, dokument, który potwierdzi o tym, że własny wkład został wniesiony.

Dodatkowo powinniśmy posiadać rzuty nieruchomości, które potwierdzą jej powierzchnie użytkową oraz mapy działek wraz z decyzjami podziału.

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym a kredyt hipoteczny

Jeżeli planujemy kupno domu z rynku wtórnego i na ten cel pożyczamy pieniądze z banku, to powinniśmy posiadać wycenę nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, umowę przedwstępną z właścicielem nieruchomości oraz dokument, który potwierdzi, że to on jest właścicielem danego obiektu. Powinniśmy również zdać zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami, które wystawiane są przez wspólnotę mieszkaniową oraz spółdzielnie.

Kredyt hipoteczny na wykończenie nieruchomości

Taki przypadek, powoduje konieczność posiadania odpisu z księgi wieczystej nieruchomości, którą chcemy wyremontować, akt notarialny, który potwierdzi prawo własności. Jeżeli istnieje taka potrzeba, powinniśmy posiadać pozwolenie na budowę. Ostatnim dokumentem w takim przypadku, który powinniśmy złożyć w banku jest kosztorys prac remontowych, na otrzymanym druku bankowym.


Podobne artykuły


Kupimy Twoją nieruchomość – szybko i za gotówkę!
Chcesz w szybkim czasie sprzedać swoją nieruchomość? Świetnie trafiłeś! Sprzedaż mieszkania lub nieruchomości to bardzo ważne i trudne przedsięwzięcie. Nasza firma KTN zajmuje się zakupem nieruchomości - szybki, bezpiecznie i za dobrą cenę! Powodów sprzedaży mieszkania może być wiele - potrzebujemy gotówki, mamy do spłacenia wysoki kredyt, dostaliśmy mieszkanie w spadku... Często bywa też tak, że nie mamy ochoty na wycieczki osób oglądających, którzy sami nie wiedzą czego chcą - czy kupić nieruchomość, a może jednak nie? Przeanalizujemy Twoje zgłoszenie i skontaktujemy się w ciągu kilku dni.
Oferujemy pomoc formalną i płacimy gotówką
Nas nie interesuje powód sprzedaży! Nas interesuje Twoja nieruchomość, którą zakupimy od teraz! Oferujemy szybką decyzję kupna, pomoc prawną i płacimy gotówką - nie trzeba czekać miesiącami na sprzedaż i inne procedury. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Zgłoś się do nas, jeśli zależy Ci na ekspresowej transakcji - cenisz czas, bezpieczeństwo oraz profesjonalizm. Firma KTN zajmuje się realizacją transakcji w najkrótszym możliwym czasie, współpracuje z prawnikami i gwarantujemy bezpłatną wycenę!
Newsletter
Zapisując się do newslettera akceptujesz
politykę prywatności strony
Kontakt

ul. Grobla 17A/16
61-859 Poznań

+48 609 285 230
biuro@kupimytwojanieruchomosc.pl

Korzystamy z plików Cookies

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej w
Polityce prywatności
.
Donut